77203HVC
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
PULSE XFMR 2:1:1 1MH
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
77203HVC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Transformer Type:SCR and Triac Trigger (Encapsulated)
Inductance:1mH
ET (Volt-Time):120VµS
Turns Ratio - Primary:Secondary:2:1:1
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:1.000" L x 0.799" W (25.40mm x 20.30mm)
Height - Seated (Max):0.484" (12.30mm)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C