DTL1553-5
Manufacturer
PulseR (iNRCORE
VIGOR # :
Description
TRANSFORMER MIL PBC
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
DTL1553-5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Transformer Type:Interface, MIL-STD-1553
Inductance:-
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:1CT:2.12CT, 1CT:1.5CT
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.930" L x 0.630" W (23.62mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max):0.155" (3.94mm)
Operating Temperature:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DFLC1553-45
DFLC1553-45
TRANSFORMER MODULE INTERFACE
TCJ-5.5-A
TCJ-5.5-A
150OHM TWINAX TRANSFORMER
SGQN1553-1
SGQN1553-1
TRANSFORMER DUAL STACKED PBC
4202
DIFFUSED 3MM LED PACK - 5 LEDS E
PLASTIC MAG FOR CMS-P1 PLOTTER
DTL1553-5
DTL1553-5
TRANSFORMER MIL PBC
135 13
BRAKE SPRING PLIERS 13" 330 MM