TLC1553-1
Manufacturer
PulseR (iNRCORE
VIGOR # :
Description
TRANSFORMER PBC
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
TLC1553-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Transformer Type:Interface, MIL-STD-1553
Inductance:-
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:1CT:1CT, 1CT:0.707CT
Mounting Type:Through Hole
Size / Dimension:0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max):0.155" (3.94mm)