ALAN110001-4J61ET
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
10/100/1000BASE-T LAN XFMR POE
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
ALAN110001-4J61ET PDF
Type Description
Series:*
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Transformer Type:LAN 10/100/1000 Base-T, Power over Ethernet (PoE)
Inductance:350µH
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:1CT:1CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.610" L x 0.549" W (15.49mm x 13.95mm)
Height - Seated (Max):0.225" (5.72mm)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C