ALANS10002-7P11KT
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
DUAL 10/100/1000BASE-T LAN XFMR
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
ALANS10002-7P11KT PDF
Type Description
Series:*
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Transformer Type:LAN 10/100/1000 Base-T
Inductance:350µH
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:1CT:1CT Transmitter, 1CT:1CT Receiver
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:1.100" L x 0.297" W (27.94mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):0.341" (8.66mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C