T3002NLS
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
TRANSFORMER
Catalog
Pulse Transformers
DataSheet
T3002NLS PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Transformer Type:T3/E3 (Single)
Inductance:40µH
ET (Volt-Time):-
Turns Ratio - Primary:Secondary:1:2CT
Mounting Type:Surface Mount
Size / Dimension:0.300" L x 0.276" W (7.62mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.250" (6.35mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C