CI41P-20T280-C-1X
Manufacturer
Challenge Electronics
VIGOR # :
Description
AUD. PIEZO IND 1.5-20V TH
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CI41P-20T280-C-1X PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:1.5 ~ 20V
Frequency:2.8kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):100dB @ 12V, 30cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.646" Dia (41.80mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)