MPL55-12S-B5
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 53AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
MPL55-12S-B5 PDF
Type Description
Series:MPL
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:53Ah
Size / Dimension:9.06" L x 5.55" W x 7.95" H (230.1mm x 141.0mm x 202.0mm)
Termination Style:Nut and Bolt, M6
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KR-DHLT
KR-DHLT
BATTERY NICAD 1.2V 4AH D
EFL1K0AF39RL
EFL1K0AF39RL
ASD & IPAD
P-100AASJ/A9
P-100AASJ/A9
BATTERY NICAD 1.2V 1AH AA
106990
1600 X 1200, 60 FPS, MONO
OUTDOOR SMART PADLOCK 3RD GEN, W
MPL55-12S-B5
MPL55-12S-B5
BATTERY LEAD ACID 12V 53AH