ENC-240-12
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 12V 16A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
ENC-240-12 PDF
Type Description
Series:ENC-240
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:12V
Charge Current - Max:16A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC
Power - Max:230W
Size / Dimension:7.56" L x 7.01" W x 1.96" H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)