HWS1000L-36/BAT
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 36V 29A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
HWS1000L-36/BAT PDF
Type Description
Series:BAT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:-
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:36V
Charge Current - Max:29A
Charge Time:-
Voltage - Input:85 ~ 265VAC
Power - Max:1000W
Size / Dimension:9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.00mm x 150.00mm x 61.00mm)