PB-300P-24
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 28.8V 10.5A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PB-300P-24 PDF
Type Description
Series:PB-300
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:28.8V
Charge Current - Max:10.5A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 132VAC, 180 ~ 264VAC
Power - Max:300W
Size / Dimension:9.96" L x 5.31" W x 1.91" H (253.0mm x 135.0mm x 48.5mm)