ENC-180-48
Description
BATT CHARGER DESKTOP 48V 3A
DataSheet
ENC-180-48 PDF
Type Description
Series:ENC-180
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:48V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:48V
Charge Current - Max:3A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC
Power - Max:173W
Size / Dimension:7.56" L x 7.01" W x 1.96" H (192.0mm x 178.0mm x 49.8mm)