PB-1000-24
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 28.8V 34.7A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PB-1000-24 PDF
Type Description
Series:PB-1000
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:28.8V
Charge Current - Max:34.7A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:1000W
Size / Dimension:11.81" L x 7.24" W x 2.76" H (300.0mm x 184.0mm x 70.0mm)