TP-BC72-600
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 88.2V 6A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
TP-BC72-600 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:72V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:88.2V
Charge Current - Max:6A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 240VAC
Power - Max:600W
Size / Dimension:8.50" L x 4.75" W x 3.00" H (215.90mm x 120.65mm x 76.20mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:Wire Leads
Features:LED Indicator
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3202P
3202P
BATT CHRGR ENCLOSED 10-14V 1.5A