TP-BC24-120
Description
BATT CHARGER DESKTOP 28.8V 4.35A
DataSheet
TP-BC24-120 PDF
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:28.8V
Charge Current - Max:4.35A
Charge Time:-
Voltage - Input:100 ~ 240VAC
Power - Max:120W
Size / Dimension:6.80" L x 2.90" W x 1.40" H (172.72mm x 73.66mm x 35.56mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:Wire Leads
Features:LED Indicator
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BC-6964
BC-6964
BATT CHARGER ENCLOSED 24V 50A