BVL240600003N
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 24V 600MA
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
BVL240600003N PDF
Type Description
Series:BVL
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:24V
Charge Current - Max:600mA
Charge Time:-
Voltage - Input:100 ~ 250VAC
Power - Max:17.64W
Size / Dimension:4.21" L x 2.60" W x 1.46" H (107.00mm x 66.00mm x 37.00mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female