HHR-150AAB01L2X3
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
BATTERY PACK NIMH 7.2V AA
Catalog
Battery Packs
DataSheet
HHR-150AAB01L2X3 PDF
Type Description
Series:HHR
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Metal Hydride
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:AA
Number of Cells:6
Voltage - Rated:7.2 V
Capacity:1.5Ah
Structure:Front to Back, 3 Rows x 2 Cells
Termination Style:Solder Tab
Size / Dimension:1.71" L x 0.57" W x 3.98" H (43.5mm x 14.5mm x 101.0mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EN93L2X5
EN93L2X5
BATTERY PACK ALKALINE 15V C