BC-CGP-101507
Manufacturer
IndustrialeMart
VIGOR # :
Description
BOX PC GRAY 5.91"L X 3.94"W
Catalog
Boxes
DataSheet
BC-CGP-101507 PDF
Type Description
Series:P
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:5.906" L x 3.937" W (150.00mm x 100.00mm)
Height:2.756" (70.00mm)
Area (L x W):23.3in² (150cm²)
Design:Hinged Door, Stainless Steel Latch
Material:Plastic, Polycarbonate/Fiberglass
Color:Light Gray
Thickness:0.126" (3.20mm)
Features:Flame Retardant, Hinged, Latches, Lockable, Sealing Gasket
Ratings:IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL 508A