1418N4S10
Description
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W
DataSheet
1418N4S10 PDF
Container Type:Box
Size / Dimension:48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm)
Height:10.000" (254.00mm)
Area (L x W):1728in² (1.115 m²)
Design:Hinged Door, Lid
Material:Metal, Steel
Color:Gray
Thickness:14 Gauge
Features:Interior Panels, Mounting Flange
Ratings:IP66, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1590WLBBK
1590WLBBK
BOX ALUM BLACK 1.99"L X 1.99"W
EM 221 F
EM 221 F
BOX PLASTIC GRAY 7.87"L X 4.72"W
CU-4472
CU-4472
BOX ALUM NATURAL 4.75"L X 3.15"W
MSI1380H24B2-BBR
MSI1380H24B2-BBR
FAN IMP MTRZD 133X80MM 24VDC
1418N4S10
1418N4S10
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W
0290MC
0290MC
CENTER CUTTER 30"
MDM-21SH003B-F222
MDM-21SH003B-F222
MIC 21C SKT 18" RBW HTEMP