QCM019PC2DC003
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Cable Assemblies
DataSheet
QCM019PC2DC003 PDF
Type Description
Series:Nanonics N
Package:Bulk
Part Status:Active
1st Connector Type:Plug
1st Connector Gender:Male Pins
1st Connector Number of Positions:19
1st Connector Number of Positions Loaded:All
1st Connector Shell Size - Insert:-
1st Connector Orientation:-
1st Connector Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
2nd Connector Type:Wire Leads
2nd Connector Gender:-
2nd Connector Number of Positions:-
2nd Connector Number of Positions Loaded:-
2nd Connector Shell Size - Insert:-
2nd Connector Orientation:-
2nd Connector Mounting Type:-
Length:0.98' (300.00mm)
Assembly Configuration:Standard
Cable Type:Individual
Cable Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Color:Multiple
Shielding:Unshielded
Ingress Protection:-
Usage:Industrial Environments
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CBL MALE TO WIRE LEAD 4POS 6.56'
CBL FMALE RA TO MALE 4POS 4.92'
CBL FMALE RA TO MALE 4POS 6.56'
QCM019PC2DC003
QCM019PC2DC003
NKU6PC2MBU
NKU6PC2MBU
CABLE PATCH CORD BLUE 2M
PQ1R38
PQ1R38
IC REG LIN 3.8V 150MA SOT23L-6