FSK-11.1A-40
Manufacturer
VIGOR # :
Description
CABLE FLXSTRP 40POS 1.27MM 1.1"
Catalog
Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
DataSheet
FSK-11.1A-40 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Flexstrip
Number of Conductors:40
Pitch:0.050" (1.27mm)
Length:1.100" (27.94mm)
Length - Exposed Ends:0.125" (3.18mm)
Termination Style:Completely Exposed Wires on Both Sides
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CABLE FFC 21POS 0.50MM 6"
CABLE FFC 40POS 1.00MM 1.18"