PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK
Manufacturer
Unirise USA
VIGOR # :
Description
CORD L6/20P - C15 14AWG 12FT
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA L6-20P
2nd Connector:IEC 320-C15
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:14 AWG
Shielding:-
Length:12.00' (3.66m)
Approval Agency Marking:cUL, UL
Approved Countries:Canada, United States
Color:Black
Voltage Rating:250V
Current Rating (Amps):15A
Operating Temperature:-
Features:Locking
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CORD SEV 1011 3 POS TO CBL 5.90'
PWCD-515PC19-15A-08F-BLK
PWCD-515PC19-15A-08F-BLK
CORD 5/15P - C19 14AWG BLACK 8FT
CORD SI 32 TO CBL 5.90' BLACK
SiT3373AC-2E2-28NX223.000000T
SiT3373AC-2E2-28NX223.000000T
XTAL OSC VCXO 223.0000MHZ LVDS
SiT3373AI-2E2-25NU270.000000Y
SiT3373AI-2E2-25NU270.000000Y
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ LVDS
PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK
PWCD-L620PC15-15A-12F-BLK
CORD L6/20P - C15 14AWG 12FT
BKT 330A
BKT 330A