PWCD-515PC13-10A-15F-BLK
Description
CORD 5/15P - C13 18AWG BLK 15FT
DataSheet
PWCD-515PC13-10A-15F-BLK PDF
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:IEC 320-C13
Number of Conductors:3
Cord Type:SVT
Wire Gauge:18 AWG
Shielding:Unshielded
Length:15.00' (4.57m)
Approval Agency Marking:UL
Approved Countries:United States
Color:Black
Voltage Rating:125V
Current Rating (Amps):10A
Operating Temperature:105°C