P024-006-13A
Manufacturer
Tripp Lite
VIGOR # :
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - 5-15R 6'
Catalog
Power, Line Cables and Extension Cords
DataSheet
P024-006-13A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:NEMA 5-15P
2nd Connector:NEMA 5-15R
Number of Conductors:3
Cord Type:SJT
Wire Gauge:16 AWG
Shielding:Unshielded
Length:6.00' (1.83m)
Approval Agency Marking:-
Approved Countries:-
Color:Black
Voltage Rating:120VAC
Current Rating (Amps):13A