CFROBOT8.050
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
ROBOT CABLE, TORSION RATE, 1=1FT
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CFROBOT8.050 PDF
Type Description
Series:chainflex®
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Pair
Number of Conductors:8 (4 Pair Twisted)
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter:0.413" (10.49mm)
Shield Type:Braid
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Blue
Ratings:-
Features:Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage:50 V