55A3111-20-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
CABLE 20AWG SHIELDED
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A3111-20-9 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A3111
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Shielded
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.067" (1.70mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C