55PC2212-14-9-9CS2573
Description
HOOK-UP DUAL STRND 14AWG WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC2212-14-9-9CS2573 PDF
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.107" (2.72mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.007" (0.18mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C