55PC0811-10-9CS2637
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 10AWG
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC0811-10-9CS2637 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:37/26
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.133" (3.38mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.010" (0.25mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C