44/0411-12-0CS2838
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG BLK
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
44/0411-12-0CS2838 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:37/28
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.0030" (0.076mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:135°C