LKS1E183MESB
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915193
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LKS1E183MESB PDF
Type Description
Series:LKS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:3.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)