ESH228M050AN2AA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
915231
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESH228M050AN2AA PDF
Type Description
Series:ESH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.7595 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.496" (38.00mm)