LGG2P391MELZ30
VIGOR # :
915233
Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
DataSheet
LGG2P391MELZ30 PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.01 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)