106SML063M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
915234
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
106SML063M PDF
Type Description
Series:SML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):19.89Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:34 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)