EEU-TP1E332
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
915387
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEU-TP1E332 PDF
Type Description
Series:TP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.71 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)