B43601C2108M80
VIGOR # :
915389
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
DataSheet
B43601C2108M80 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.33 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.071" (27.20mm)