CGS264U016V5L
VIGOR # :
915391
Description
CAP ALUM 260000UF 16V SCREW
DataSheet
CGS264U016V5L PDF
Part Status:Active
Capacitance:260000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:38.74 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)