ALS70C334QH040
VIGOR # :
915388
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 40V SCREW
DataSheet
ALS70C334QH040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:330000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:31.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:32.7 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):3.937" (100.00mm)