LGU1J222MELZ
VIGOR # :
915419
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
DataSheet
LGU1J222MELZ PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.093 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)