UVP1E221MPD1TD
VIGOR # :
915442
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
UVP1E221MPD1TD PDF
Type Description
Series:UVP
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:305 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:457.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)