381LX391M250J032
VIGOR # :
915454
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
DataSheet
381LX391M250J032 PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)