601D476F250FL1
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
915455
Description
CAP ALUM 47UF 250V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
601D476F250FL1 PDF
Type Description
Series:601D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.132Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:624 mA @ 1 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.625" Dia x 2.125" L (15.88mm x 53.98mm)