EEE-TC1A331P
VIGOR # :
915501
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
DataSheet
EEE-TC1A331P PDF
Type Description
Series:TC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:487.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:750 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)