ALC70D302EH200
VIGOR # :
915690
Description
CAP ALUM 3000UF 20% 200V RADIAL
DataSheet
ALC70D302EH200 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):81mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.67 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.3 A @ 10 kHz
Impedance:53 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)