672D158F020FV4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
915745
Description
CAP ALUM 1500UF 20V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
672D158F020FV4D PDF
Type Description
Series:672D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):90mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.275 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:50 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)