381LR471M250K022
VIGOR # :
915781
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
DataSheet
381LR471M250K022 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):317mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.64 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)