ALA8DD301CF500
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
915782
Description
CAP ALUM 300UF 20% 500V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALA8DD301CF500 PDF
Type Description
Series:ALA8D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):687.4mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.98 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.41 A @ 10 kHz
Impedance:146.4 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)