LNK2H103MSEJ
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915804
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNK2H103MSEJ PDF
Type Description
Series:LNK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:41.02 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):9.252" (235.00mm)