EEV-TG1V331Q
VIGOR # :
915839
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
DataSheet
EEV-TG1V331Q PDF
Type Description
Series:TG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):120mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:800 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)