16WXA680MEFCT810X9
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915924
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16WXA680MEFCT810X9 PDF
Type Description
Series:WXA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:444 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)