ULD2G1R5MED1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915955
Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ULD2G1R5MED1TD PDF
Type Description
Series:ULD
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:58 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)